Vaginální zánět bývá způsoben bakteriemi, kvasinkami a dalšími mikroorganismy. V případě, že dojde k porušení přirozené vaginální flóry, může se projevit vaginální zánět.
Vaginální kvasinková infekce je podráždění vaginy v oblasti vaginálního otvoru, které se také někdy říká vulva. Kvasinková infekce je způsobena kvasinkou rodu Candida Albicans. Vaginální mykózu poznáš podle bílého řídkého výtoku nebo naopak hustého tvarohovitého výtoku, svědění a někdy i lehkého otoku vnějších stydkých pysků. Při vaginální mykóze se nemění přirozené pH v pochvě (3,8 – 4,2). Vaginální mykóza může být rychle a pohodlně léčena volně prodejným vaginálním krémem s klotrimazolem (Clotrimazolum) Jenamazol 2% .
Bakteriální infekci neboli vaginózu poznáš podle hustého bílého výtoku se silným, až rybím zápachem, pálením, citlivostí v podbřišku a také zvýšenou teplotou. Přirozené pH v pochvě se zvyšuje na více jak 4,2. Bakteriální infekce se dá také léčit volně dostupnými léky či antibiotiky, ale jde o jiný druh účinných léčivých látek než u kvasinkové infekce.
I když je v dnešní době IN rychlé a pohodlné řešení problémů přes internet, moc ti nedoporučuji zkoušet babské rady. Hlavně proto, že se nemusí jednat o “zaručený recept” a mykóza se může často opakovat. Nejlepší je se informovat v lékárně nebo u svého ženského lékaře. Pokud máš jistotu, že se jedná o poševní kvasinkovou infekci, je možné si v lékárně bez předpisu zakoupit 3 denní vaginální krém s účinnou látkou klotrimazolem (Clotrimazolum) Jenamazol 2%. Více o léčbě zde.
Každá z nás je jiná, takže se to nedá úplně přesně říct, ale ideální pH v pochvě by se mělo pohybovat v rozmezí okolo 3,8 – 4,2 pH.
Rozšíření kvasinkové infekce umožňuje řada vnitřních i vnějších vlivů, proto někdy není úplně jednoznačná odpověď. Pokud došlo k narušení vaginální flóry, riziko kvasinkové infekce je vyšší. Pak stačí jeden z faktorů, který může být spouštěčem a problém je na světě. Těmi můžou například být: oslabení imunitního systému, únava/stres, užívání antibiotik/hormonální antikoncepce, zapaření intimních míst, návštěva bazénu či sauny, používání nevhodných hygienických prostředků a pod.
Více se můžeš dočíst zde.
Vaginální mykóza, která se projeví jednou nebo dvakrát za rok je považována za normální. Pokud je to víckrát, navštiv svého lékaře. O radu odborníka nebo lékárníka se neboj požádat v těchto případech: pokud je ti méně jak 12 let, jsi těhotná, trpíš na opakované záněty a dosavadní léčba ti nezabrala.
Poševní mykóza není považována za pohlavně přenosnou nemoc, ale mohou jí trpět oba partneři. Muži mohou být přenašeči, často nevědomky, protože se u nich klinické příznaky nevyskytují tak markantně jako u žen.
Ale v některých případech mohou mít, stejně jako ty, svědění v intimních partiích, zarudnutí nebo puchýřky na penisu a předkožce (kandidová balanitida). Z toho důvodu se doporučuje i současné přeléčení sexuálního partnera vhodným antimykotikem s klotrimazolem, vaginální krém Jenamazol 2%, aby nedocházelo k opakovanému zánětu. V průběhu léčby se doporučuje sexuální půst nebo používat kondom.
Vaginální mykóza je infekční záležitost, a proto bys neměla vystavovat ostatní možné nákaze. Mimochodem. Víš, že chlorovaná voda v bazénech je jedna z možností narušení poševní flóry a s tím související porušení rovnováhy pH v pochvě?
I když jsi v minulosti prodělala nějaký poševní zánět způsobený kvasinkovou infekcí a jsi si jistá příznaky, nic neodkládej a kontaktuj svého gynekologa pro stanovení přesné diagnózy a navržení vhodné léčby.
Jak je možné, že mám zase vaginální mykózu, když dodržuji všechny pravidla intimní hygieny?
Vaginální mykózy se můžou opakovat, i přesto, že dodržuješ všechna pravidla intimní hygieny. Poševní flóra je velmi citlivá a k její disharmonii může dojít nejen z důvodů vnějších vlivů, ale také i vnitřní faktory mají svůj velký podíl. Stačí, když budeš mít nějaký stresový faktor nebo budeš brát např. antibiotika a mykóza se může znovu objevit. Více o spouštěčích se dovíš zde.
Není to zkouška, jen malý kvíz, jestli ti něco z Gyntimni.info ulpělo v hlavě.